Skip to content
Menu

Příspěvky autora

Sdílení/zneužívání dětí na internetu pro finanční zisk

Sdílení,_zneužívání_dětí_na_internetu_pro_finanční_zisk

V minulém článku jsem se zmiňovala převážně o toxickém prostředí na internetu a jak se mu vyhnout. V tomto bych se ráda zabývala další, velmi kontroverzní a závažnou věcí, která se na sociálních sítích, YouTube kanálech a podobných platformách, šíří. Jedná se o tzv. Rodinné (YouTube) kanály, potažmo propagování dětí na internetu za vidinou zisku. Nic horšího a devastujícího právě pro děti snad ani nemůže být, než jejich zneužívání pro svůj vlastní prospěch a finanční zisk. Nemluvě o tom, jaký to má dopad na ty nejvíce zranitelné, a těmi jsou právě děti.

Asi nejhorší případ, který momentálně otřásá internetem a rezonuje Amerikou, se stal v Utahu, ve státě, kde je snad největší koncentrace různých sekt a kultů, kde Ruby Franke žila se svojí rodinou, a kde také vznikl chorý nápad, založit rodinný youtubový kanál – 8 Passengers.

Založila kult matek s názvem ConneXions, spolu se svojí přítelkyní, odepsanou psycholožkou, Jodi Hildebrandt. Ruby a Jodi radily za peníze dalším matkám, jak vychovávat své děti a zlepšovat vztahy v rodině. Natáčely videa a podcasty, které měly obrovskou sledovanost, a to celé v paradoxu toho, že právě Ruby zneužívala a mučila své děti a natáčela o tom videa, která následně vkládala na YouTube.

Zaznamenávala vše, od rodinné večeře, po autonehodu, ve které se rodina v jednu chvíli ocitla. První co Ruby udělala, bylo, že vzala do ruky kameru a namířila ji na děti se slovy: „Jste v pořádku? Jste všichni v pořádku?“

Děti jí kolikrát říkaly, ať kameru vypne. Kolikrát ji prosili, ale ona nepřestávala ve svém zvrhlém počínání, které se jí nakonec stalo osudným. Natáčela den první menstruace svojí dcery, její nejstarší syn si dopisoval u večeře s nějakou slečnou a ona mu za to zabavila mobil. Následně dostal od ní a od svého otce (Kevin), mobil tlačítkový, se kterým si už ani sama Ruby nedokázala poradit, tak si umíte představit, jaká potupa to musí být právě pro dospívajícího adolescenta. Dokonce ho s manželem poslali na „převýchovu“ do tzv. „Troubled teen industry“, nikdo neví z jakého důvodu a proč ho tam poslali.

Jedná se o tzv. Převýchovné tábory v Americe, založené na „léčbě“ teenagerů. Jenže to, že se ocitnete v džungli s cizími lidmi, aniž byste věděli, jak jste se tam dostali, aniž byste s tím souhlasili, není vůbec košér a vám nezbývá nic jiného, než přežít. Nejde jen o to, že jste v přírodě, kde musíte nějak fungovat. Jste v cizím prostředí s lidmi, kteří mají např. problémy s drogami, jsou násilní apod. a vy, jakožto adolescent, který „něco provedl“, a má se jít za to „léčit“, musíte, jak jsem již psala, přežít. Nyní se v Americe TTI hodně řeší, neboť zde umírají mladí lidé, bez vody, bez jídla, sebevraždou, bez odborné pomoci, protože tam nepracují odborníci, jak je avizováno, ale téměř kdokoliv, kdo se přihlásí a není o moc starší než teenageři, kteří jsou do programu zařazeni. Tito pracovníci nemají žádnou kvalifikaci, myslí si, že jdou pomáhat, ale ve skutečnosti to tak vůbec není a napáchají mnohem více škody než užitku. A přesně tam byl nejstarší syn Ruby a Kevina Franke poslán na několik měsíců. Btw. někdy stráví mladí lidé v TTI i několik let.

Také se stalo, že onomu nejstaršímu synovi vzali pokoj, nemohl mít soukromí, spal v nějaké místnosti, kde nebyla ani postel.

Všechny děti se potýkaly se šikanou a také s tím, že neměly žádné kamarády. Třeba nejmladší syn, který se v nejednom videu rozplakal, byl spolužáky šikanován právě za to. Děti jsou nekompromisní v tom, co vidí. A když vidí, že se jejich spolužák v některém z videí kvůli něčemu rozpláče, tak se mu zkrátka vysmějí.

Ruby Franke vyrůstala v mormonské rodině, a právě to ji poznamenalo natolik, že převzala otěže svých genů a aplikovala tyto zkušenosti i do své rodiny.

30.8.2023 byla Ruby Franke spolu s její, o nic méně zvrhlou kamarádkou, odepsanou psycholožkou, Jodi Hildebrandt, zatčena. U soudu dokonce obvinila svoje děti ze zneužívání dalších dětí. Jde o velice závažné obvinění, a tak, podle všeho, nejen za zvěrstva, která napáchala na svých dětech, ale i za tohle nařčení, bude souzena.

A jak je možné, že nedošlo k zatčení již dříve? To nikdo neví, ačkoli sousedé volali několikrát policii, ale ta vždy jen přijela a zase odjela. Až teprve nejmladší syn, po rozvodu rodičů, Kevina a Ruby, jednoho dne vyšel z baráku, který patřil Jodi a kde děti i s Ruby přebývaly, v naprosto zuboženém stavu a volal o pomoc. Šel k sousedům, kteří mu dali napít a najíst a ti si i všimli, že má otlaky na zápěstích od provazů a lepící pásky, jak se později ukázalo, Ruby takto děti přivazovala.

A co se stalo s youtubovým kanálem 8 Passengers? Byl smazán, stejně tak ConneXions s tím, že už nikdy v životě tyto dvě ženy nesmějí jakýmkoliv způsobem na internetu působit. A co bude s dětmi? Pravděpodobně budou svěřeny do péče svého otce Kevina, který zažádal o svěření dětí do péče. Problém je však v tom, že on o všem věděl, byl u všeho, co se dělo, než se s Ruby rozvedli. Takže je v podstatě spoluviník.

Tohle je nejhrůznější případ ze všech, který se stal na základě sdílení dětí na internetu. Takových případů je mnohem víc, některé se ovšem dokážou více skrývat pod maskou internetu. Jako třeba The McFive Circus. Tento youtubový kanál zatím smazán nebyl, ale je docela, ne-li stejně podivně založený, jako kanál 8 Passengers. Jedná se o „akrobatickou“ pětičlennou rodinu. Manželé, dvě dcery a syn, kteří všichni do jednoho provozují vzdušnou akrobacii na šálách. Ve videích se chce propagovat a zviditelnit hlavně matka, a to prostřednictvím právě svých dětí. Ovšem jejich otec se chová extrémně podivně a mnohdy je až na facku.

Jedné ze svých dcer, Isabelle, přezdívají „It“, oni jí tak reálně říkají, což je samo o sobě minimálně zarážející. It dělá různé „blbosti“, její chování odpovídá tříletému dítěti, jenže jí je ve skutečnosti devět. Tuhle roli jí bezpochyby přisoudili rodiče, ano roli, protože v některých videích se „It“ chová normálně na svůj věk. V jiných zase žadoní po sladkostech a neustále kňourá. Má pár slov, které opakuje neustále dokola. Je to šílené.

Často ve videích sedí na parapetu v domě, kde rodina bydlí. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ten parapet nebyl několik metrů nad zemí. A ona tam sedí na gumové kachně, která je určená do vody. Může kdykoliv spadnout dolů a zabít se. Takhle nafingovali i její smrt, video pojmenovali RIP Little Mama! Ano, i takovou si vysloužila Isabella přezdívku. A teď si představte, že na tyto videa se koukají malé děti, kterým najednou přímo ve videu zemře jejich oblíbená youtuberka, malá holčička, Isabella aka It. A oni nevědí, že to tak není, myslí si, že je to fakt, protože nerozlišují mezi realitou a videem.

Na internetu existují spousty takovýchto rodinných kanálů, které jsou nekontrolovány, zcela nepodléhají cenzuře a tomu, co se na nich děje, nikdo nepřikládá velkou váhu, ale je to minimálně zarážející, ne-li děsivé.

Pamatuji si, jak nás naši natáčeli, když jsme hráli divadelní představení v deváté třídě s mým bratrem a přáteli. Nemohla jsem se na to dívat. Rodina ano, ta měla onu pohádku, kterou jsme tehdy ztvárnili, hrozně ráda. Jenže tenkrát se na to dívala právě jen rodina, blízcí lidé. Půjčovali se filmy na videokazetách. Dnes jsou videa mnohem přístupnější, je přístupnější vše, videa se stávají virálními.

A teď si představte, že taková Isabella se bude za pár let hlásit do nějaké práce. Krásně se může stát, že ji nevezmou nikde, a to právě na základě těchto vidí. Řeknou jí například: „Nezlobte se, ale viděli jsme vaše videa z dětství a my vás nevidíme úplně jako seriózní osobu pro naši firmu.“ Tohle se klidně může stát. A nejen to. Ty dopady na děti jsou ohromné a hrozné. Včetně šikany, psychických traumat a dalších a dalších devastujících a dehonestujících dopadů. Tohle si mnozí lidé neuvědomují.

Myslím si, že není ani v pořádku sdílet fotky svých dětí na facebooku. Ony by se měly samy rozhodnout, kde a kdy chtějí být. Ale to ještě nemůžou, protože jsou děti, a tak se domnívám, že je velice špatné sdílet své děti na sociálních sítích. Dělá to spousty lidí, i v mém okolí a absolutně si nemyslím, že je to dobře. Spoustu slavných lidí to dělá, a někteří ne. Někteří razí tu tezi, že až budou chtít být na netu, tak si tam sami svoje fotky vloží. A to by mělo být gró všech rodičů, bezmezně. Nehledě na to, že se ty fotky mohou dostat i k pedofilům, nebo jinak zvráceným lidem.

A proto, mějte na paměti, že sdílení čehokoliv, kdekoliv, může zanechat a zanechává stopu. Minimálně tu internetovou. A pak také záleží, kdo vše vidí to, co sdílíte. Nedejbože když jsou to právě děti, které sdílíte. Nikdy nevíte, kdo a kdy se k tomuto obsahu dostane. Tak sdílejte s rozumem a citem, pro lásku boží.

Příspěvky autora

Podobné příspěvky

Sdílení/zneužívání dětí na internetu pro finanční zisk

Sdílení,_zneužívání_dětí_na_internetu_pro_finanční_zisk

V minulém článku jsem se zmiňovala převážně o toxickém prostředí na internetu a jak se mu vyhnout. V tomto bych se ráda zabývala další, velmi kontroverzní a závažnou věcí, která se na sociálních sítích, YouTube kanálech a podobných platformách, šíří. Jedná se o tzv. Rodinné (YouTube) kanály, potažmo propagování dětí na internetu za vidinou zisku. Nic horšího a devastujícího právě pro děti snad ani nemůže být, než jejich zneužívání pro svůj vlastní prospěch a finanční zisk. Nemluvě o tom, jaký to má dopad na ty nejvíce zranitelné, a těmi jsou právě děti.

Asi nejhorší případ, který momentálně otřásá internetem a rezonuje Amerikou, se stal v Utahu, ve státě, kde je snad největší koncentrace různých sekt a kultů, kde Ruby Franke žila se svojí rodinou, a kde také vznikl chorý nápad, založit rodinný youtubový kanál – 8 Passengers.

Založila kult matek s názvem ConneXions, spolu se svojí přítelkyní, odepsanou psycholožkou, Jodi Hildebrandt. Ruby a Jodi radily za peníze dalším matkám, jak vychovávat své děti a zlepšovat vztahy v rodině. Natáčely videa a podcasty, které měly obrovskou sledovanost, a to celé v paradoxu toho, že právě Ruby zneužívala a mučila své děti a natáčela o tom videa, která následně vkládala na YouTube.

Zaznamenávala vše, od rodinné večeře, po autonehodu, ve které se rodina v jednu chvíli ocitla. První co Ruby udělala, bylo, že vzala do ruky kameru a namířila ji na děti se slovy: „Jste v pořádku? Jste všichni v pořádku?“

Děti jí kolikrát říkaly, ať kameru vypne. Kolikrát ji prosili, ale ona nepřestávala ve svém zvrhlém počínání, které se jí nakonec stalo osudným. Natáčela den první menstruace svojí dcery, její nejstarší syn si dopisoval u večeře s nějakou slečnou a ona mu za to zabavila mobil. Následně dostal od ní a od svého otce (Kevin), mobil tlačítkový, se kterým si už ani sama Ruby nedokázala poradit, tak si umíte představit, jaká potupa to musí být právě pro dospívajícího adolescenta. Dokonce ho s manželem poslali na „převýchovu“ do tzv. „Troubled teen industry“, nikdo neví z jakého důvodu a proč ho tam poslali.

Jedná se o tzv. Převýchovné tábory v Americe, založené na „léčbě“ teenagerů. Jenže to, že se ocitnete v džungli s cizími lidmi, aniž byste věděli, jak jste se tam dostali, aniž byste s tím souhlasili, není vůbec košér a vám nezbývá nic jiného, než přežít. Nejde jen o to, že jste v přírodě, kde musíte nějak fungovat. Jste v cizím prostředí s lidmi, kteří mají např. problémy s drogami, jsou násilní apod. a vy, jakožto adolescent, který „něco provedl“, a má se jít za to „léčit“, musíte, jak jsem již psala, přežít. Nyní se v Americe TTI hodně řeší, neboť zde umírají mladí lidé, bez vody, bez jídla, sebevraždou, bez odborné pomoci, protože tam nepracují odborníci, jak je avizováno, ale téměř kdokoliv, kdo se přihlásí a není o moc starší než teenageři, kteří jsou do programu zařazeni. Tito pracovníci nemají žádnou kvalifikaci, myslí si, že jdou pomáhat, ale ve skutečnosti to tak vůbec není a napáchají mnohem více škody než užitku. A přesně tam byl nejstarší syn Ruby a Kevina Franke poslán na několik měsíců. Btw. někdy stráví mladí lidé v TTI i několik let.

Také se stalo, že onomu nejstaršímu synovi vzali pokoj, nemohl mít soukromí, spal v nějaké místnosti, kde nebyla ani postel.

Všechny děti se potýkaly se šikanou a také s tím, že neměly žádné kamarády. Třeba nejmladší syn, který se v nejednom videu rozplakal, byl spolužáky šikanován právě za to. Děti jsou nekompromisní v tom, co vidí. A když vidí, že se jejich spolužák v některém z videí kvůli něčemu rozpláče, tak se mu zkrátka vysmějí.

Ruby Franke vyrůstala v mormonské rodině, a právě to ji poznamenalo natolik, že převzala otěže svých genů a aplikovala tyto zkušenosti i do své rodiny.

30.8.2023 byla Ruby Franke spolu s její, o nic méně zvrhlou kamarádkou, odepsanou psycholožkou, Jodi Hildebrandt, zatčena. U soudu dokonce obvinila svoje děti ze zneužívání dalších dětí. Jde o velice závažné obvinění, a tak, podle všeho, nejen za zvěrstva, která napáchala na svých dětech, ale i za tohle nařčení, bude souzena.

A jak je možné, že nedošlo k zatčení již dříve? To nikdo neví, ačkoli sousedé volali několikrát policii, ale ta vždy jen přijela a zase odjela. Až teprve nejmladší syn, po rozvodu rodičů, Kevina a Ruby, jednoho dne vyšel z baráku, který patřil Jodi a kde děti i s Ruby přebývaly, v naprosto zuboženém stavu a volal o pomoc. Šel k sousedům, kteří mu dali napít a najíst a ti si i všimli, že má otlaky na zápěstích od provazů a lepící pásky, jak se později ukázalo, Ruby takto děti přivazovala.

A co se stalo s youtubovým kanálem 8 Passengers? Byl smazán, stejně tak ConneXions s tím, že už nikdy v životě tyto dvě ženy nesmějí jakýmkoliv způsobem na internetu působit. A co bude s dětmi? Pravděpodobně budou svěřeny do péče svého otce Kevina, který zažádal o svěření dětí do péče. Problém je však v tom, že on o všem věděl, byl u všeho, co se dělo, než se s Ruby rozvedli. Takže je v podstatě spoluviník.

Tohle je nejhrůznější případ ze všech, který se stal na základě sdílení dětí na internetu. Takových případů je mnohem víc, některé se ovšem dokážou více skrývat pod maskou internetu. Jako třeba The McFive Circus. Tento youtubový kanál zatím smazán nebyl, ale je docela, ne-li stejně podivně založený, jako kanál 8 Passengers. Jedná se o „akrobatickou“ pětičlennou rodinu. Manželé, dvě dcery a syn, kteří všichni do jednoho provozují vzdušnou akrobacii na šálách. Ve videích se chce propagovat a zviditelnit hlavně matka, a to prostřednictvím právě svých dětí. Ovšem jejich otec se chová extrémně podivně a mnohdy je až na facku.

Jedné ze svých dcer, Isabelle, přezdívají „It“, oni jí tak reálně říkají, což je samo o sobě minimálně zarážející. It dělá různé „blbosti“, její chování odpovídá tříletému dítěti, jenže jí je ve skutečnosti devět. Tuhle roli jí bezpochyby přisoudili rodiče, ano roli, protože v některých videích se „It“ chová normálně na svůj věk. V jiných zase žadoní po sladkostech a neustále kňourá. Má pár slov, které opakuje neustále dokola. Je to šílené.

Často ve videích sedí na parapetu v domě, kde rodina bydlí. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ten parapet nebyl několik metrů nad zemí. A ona tam sedí na gumové kachně, která je určená do vody. Může kdykoliv spadnout dolů a zabít se. Takhle nafingovali i její smrt, video pojmenovali RIP Little Mama! Ano, i takovou si vysloužila Isabella přezdívku. A teď si představte, že na tyto videa se koukají malé děti, kterým najednou přímo ve videu zemře jejich oblíbená youtuberka, malá holčička, Isabella aka It. A oni nevědí, že to tak není, myslí si, že je to fakt, protože nerozlišují mezi realitou a videem.

Na internetu existují spousty takovýchto rodinných kanálů, které jsou nekontrolovány, zcela nepodléhají cenzuře a tomu, co se na nich děje, nikdo nepřikládá velkou váhu, ale je to minimálně zarážející, ne-li děsivé.

Pamatuji si, jak nás naši natáčeli, když jsme hráli divadelní představení v deváté třídě s mým bratrem a přáteli. Nemohla jsem se na to dívat. Rodina ano, ta měla onu pohádku, kterou jsme tehdy ztvárnili, hrozně ráda. Jenže tenkrát se na to dívala právě jen rodina, blízcí lidé. Půjčovali se filmy na videokazetách. Dnes jsou videa mnohem přístupnější, je přístupnější vše, videa se stávají virálními.

A teď si představte, že taková Isabella se bude za pár let hlásit do nějaké práce. Krásně se může stát, že ji nevezmou nikde, a to právě na základě těchto vidí. Řeknou jí například: „Nezlobte se, ale viděli jsme vaše videa z dětství a my vás nevidíme úplně jako seriózní osobu pro naši firmu.“ Tohle se klidně může stát. A nejen to. Ty dopady na děti jsou ohromné a hrozné. Včetně šikany, psychických traumat a dalších a dalších devastujících a dehonestujících dopadů. Tohle si mnozí lidé neuvědomují.

Myslím si, že není ani v pořádku sdílet fotky svých dětí na facebooku. Ony by se měly samy rozhodnout, kde a kdy chtějí být. Ale to ještě nemůžou, protože jsou děti, a tak se domnívám, že je velice špatné sdílet své děti na sociálních sítích. Dělá to spousty lidí, i v mém okolí a absolutně si nemyslím, že je to dobře. Spoustu slavných lidí to dělá, a někteří ne. Někteří razí tu tezi, že až budou chtít být na netu, tak si tam sami svoje fotky vloží. A to by mělo být gró všech rodičů, bezmezně. Nehledě na to, že se ty fotky mohou dostat i k pedofilům, nebo jinak zvráceným lidem.

A proto, mějte na paměti, že sdílení čehokoliv, kdekoliv, může zanechat a zanechává stopu. Minimálně tu internetovou. A pak také záleží, kdo vše vidí to, co sdílíte. Nedejbože když jsou to právě děti, které sdílíte. Nikdy nevíte, kdo a kdy se k tomuto obsahu dostane. Tak sdílejte s rozumem a citem, pro lásku boží.

Melinda Sordino

Nyní pracuje jako redaktorka pro web Právo na intimitu, časopis Na Scestí a PR v organizaci Dobré místo. Vystudovala filmovou režii a scenáristiku ve Zlíně, později si rozšířila vzdělání o knihovnický kurz a kurz pracovníka v sociálních službách, kdy vykonávala práci peer konzultanta. Později tento obor opustila a začala prodávat v knihkupectví, neboť právě knihy jsou jí velmi blízké. Hraje šachy, věnuje se hře na kytaru, zpěvu, také ráda fotí, maluje, píše. Je obdivovatelem umění a všeho, co se tohoto velmi širokého odvětví dotýká.