Proč se mi to děje?!
Stručně odpovězeno, zatím o takových lécích nikdo neví. Jak mi bylo řečeno v nemocnici, neexistuje aktuálně lék, který by neměl také vedlejší účinky. Zvlástě to pak platí u antipsychotik jejichž posláním je ovlivnit neurotransmiterové transfery v mozku a jejichž dlouhé příbalové letáky obsahují z velké části právě seznam nežadoucích vedlejších účinků. Vychází se z biochemické teorie vysvětlení příčin psychózy, a tou by měla být nerovnováha dopaminu a serotoninu v mozku. Už méně se mluví o stresu a spirituální krizi, vlivu nespavosti na mozek, vztahem mezi hormony a střevním mikrobiomem (90 procent hormonu serotoninu se vytváří ve střevech), zůstaňme však u těch leků.
Hlavním cílem moderních antipsychotik je dopamin a serotonin regulovat, v některých částech snižovat a v jiných naopak jeho množství zvyšovat. Nejde vsak jen o dopamin a serotonin: antipsychotika ovlivňují neuropeptidy zodpovědné za kontrolu hladu a energetický metabolismus. Další z hormonů jsou například Leptin (jakýsi informátor o tom, kolik máme tukových zásob) a Adiponektin, které se vytvářejí v tukové tkáni těla. Pokud množství leptinu stoupne a zároveň se sníží hladina adiponektinu, dojde většinou k přibírání na váze, je to konkrétně případ léku Olanzapinu, který tyto dva hormony ovlivňuje. Další z důležitých hormonů, jehož hladina se také mění důsledkem užívání antipsychotik se jmenuje ghrelin. Podílí se na ukládání tuku a hypothalamu poskytuje informaci o nutnosti se najíst. Antipsychotika tedy mění naše hormonální nastavení! Změny v těle, které se díky tomu odehrávají jsou nejvýznamnější hned na začátku léčby.
BONUSY – zlepšení kognitivních funkcí a soustředění, schopnosti zaměřit se na to důležité, vymizení příznaků nemoci
NEVÝHODY a VEDLEJŠÍ ÚČINKY
– metabolické změny = odbourávání cukru v krvi, ukládání tuku
– útlum a pokles fyzické energie, někdy vedoucí až k letargii
– z toho vyplývá snížený zájem o pohyb, fyzickou zátěž, větší potřeba spánku
– zvýšení glykémie neboli hladiny krevního cukru
– zesílení pocitu hladu, potřeba neustále něco jíst, chutě na sladké, zvláštní chutě
Všechny tyto faktory mohou zapříčinit nárůst hmotnosti. U některých léků se jedná o pár kilo navíc, ale někdy se může stát, že pacient přibere 30 kg i více v průběhu léčby antipsychotiky. Je to velice smutné, protože z atraktivních lidí se zdravou váhou se stávají obézní a logicky i depresivní lidé. Pokud s léčbou teprve začínáte tak věřte že: Zdravý životní styl je nezbytný, jinak riskujeme, že i když bude naše duševní onemocnění podchycené, rozvinou se u nás zdravotní problémy spojené s nadváhou nebo s nárůstem krevního cukru a tím i riziko cukrovky.
Který lék mi bude sedět a zároveň nezpůsobí přibírání na váze?
Je jasné, že je třeba hledat kompromis: lék, který zároveň skvěle zabírá na vaše příznaky a který přitom nezpůsobuje příliš dalších nepříjemných komplikací. To může zabrat experimentování a čas než se najde ten správný. Na každého pacienta působí léky jinak: je možné dokonce i zhubnout při braní antipsychotik.
Jednotlivá antipsychotika byla testována, co se nárůstu hmotnosti týče a zde je seznam od nejvyššího nárůstu hmotnosti po ten nejnižší.
Klozapin
Olanzapin
Chlorpromazin
Quetiapin
Risperidon
Paliperidon
Aripiprazol
Kariprazin
Amisulprid
Asenapine
Haloperidol
Ziprasidon
Lurasidon
Co mohu dělat proto, abych si udržel optimální hmotnost?
Je to až děsivý fakt, že protože bereme antipsychotika, už se téměř nelze spolehnout na svůj pocit hladu a chuti k jídlu. Léky uměle vyvolaný pocit hladu nemusí znamenat, že zrovna skutečně tělo potřebuje kalorie, proto se snažte si udržet kontrolu, nad tím, co konzumujete a kdy. Děláte to pro své zdraví a dobrý pocit při pohledu do zrcadla, ale především pro to zdraví. Nezbývá, než se trochu hlídat a hlad regulovat přírodními prostředky a to jsou:
– pravidelný dostatečný spánek cca 7 až 11 hod
– konzumace vlákniny
– konzumace potravin s dlouhým glykemickým profilem (třeba rýže)
– zdravý pestrý jídelníček, ideální je jíst například sacharidy a proteiny k snídani, maso a zeleninu k obědu a večeři a vždy střídmé porce. Někomu může prospět veganství, jinému bezlepková dieta, jinému to však naopak může uškodit. Je dobré se tedy zajímat o potřeby svého těla, o charakteristiky potravin, které konzumujeme nejčastěji. Stává se, že nedostatek nějakého minerálu či vitamínu vede ke zvýšené chuti na specifické jídlo, naslouchat této intuici a jíst informovaně je většinou dobrá cesta k optimálnímu jídelníčku.
– jíst pomalu: trvá to zhruba 20 minut, než se k mozku dostane informace, že do žaludku dorazilo jídlo
– soustředit se na to, co jíme a jíst především proto, abychom doplnili živiny, ne však abychom zahnali nudu či rozjitřené emoce.
– pít velké množství vody s tím, že se vyvarujeme slazených nápojů
– jíst málo a často : ne všem vyhovují tři velké porce denně. To už je lepší si přidat 2 zdravé svačinky a snížit velikost porcí hlavních jídel. Mějte na paměti, že žaludek si zvykne na velikost porcí. Hubení lidé logicky jedí menší porce a to i k obědu či k večeři.
– látky jako kofein a thein snižují pocit hladu, stejně tak i nikotin, ten tady však nebudu doporučovat. Ideální volbou je tedy zelený čaj.
– pravidelný sport a rychlá srdeční činnost (cardio aktivity): podporuje spalování tuků a nárůst svalové hmoty, bonusem jsou vyplavené endorfiny, hormony štěstí. Mezi fyzické aktivity můžeme počítat i stretching, svižnou chůzi nebo sex. Protože je u sportu však těžké vytrvat, doporučuji si najít sportovní klub a pravidelně sport praktikovat společně s dalšími sportovci. Výhodou je, že si můžete mezi nimi najít nové přátele, kteří vám mohou pomoct s motivací se sportu věnovat pravidelně.
– Vyvarujte se jakýchkoli drastických diet, jsou pro organismus stresové a z 99 procent následuje jojo efekt, nedají se dlouhodobě vydržet a při praktikování diet se zvyšuje i riziko vzniku poruchy příjmu potravy jako jsou anorexie nebo bulimie.
– nebojte se poradit s odborníkem = lékař, nutriční poradce, trenér
Zdravé hubnutí je běh na dlouhou trať, proto buďte trpěliví a postupujte malými realistickými kroky ke změně svého životního stylu. Například zkuste vynechat fastfood a slazené limonády, přestat sladit kávu, o trochu zmenšit porce snědeného jídla (není třeba nic dojídat, jak to mnoho z nás učili ve škole). Nezapomeňte také na možnost změnit lék, upravit dávku či načasování dávky (například místo ráno, začít brát lék večer), téma hmotnosti je určitě dobré probrat s lékařem. Je možné, že lékař Vám předepíše spolu s antipsychotiky jako je olanzapin také doplňkové léky, jenž podporují úbytek na váze (cimetidin, nizatidin, amantadin). Každopádně by vaši hmotnost a BMI index měli na psychiatrii pravidelně sledovat a nenechat situaci se vymknout kontrole. Přibírání na váze je tak častý vedlejší účinek, že lékařská komunita je o tomto problému poučena a snaží se stále najít řešení. Existují tedy studie vlivu jednotlivých léků, ale také edukační programy určené pacientum léčeným psychofarmaky.
Nakonec vám chci předat jednu důležitou zprávu: pěstujte lásku ke svému tělu. Zaslouží si ty nejlepší živiny a nadváha je pouze dočasný stav, který lze změnit. Poznejte dobře léky, které užíváte a informujte se o vlivu potravin na vaše fyzické i duševní zdraví. Držím vám palce.
Vaše Morgan Koski 🙂
zkušenosti s medikací: Quetiapin, Sertralin, Reagila, Abilify Maintena,
BMI před léčbou 19,5 BMI aktuálně 21,5
léčím se s: schizofrenie nediferenciovaná