Janine Berg-Peer
Schizofrenie je svinstvo, mami!
O životě s duševní nemocí mé dcery
„Vaše dcera má schizofrenii!“
Tuto větu slyšela Janine Berg-Peer poprvé před pětadvaceti lety. Ze dne na den se jí změnil život. Od toho okamžiku už nic nebylo jako dřív. Boj odvážné a silné ženy za spokojenost jejího dítěte začal. Autorka v knize sebekriticky a velmi otevřeně popisuje, jak se společně se svou dcerou – a někdy i jí navzdory – učila s nemocí vypořádat.
INFORMACE:
Original title: Schizophrenie ist Scheisse Mama!
© 2015 S. Fischer Verlag GmbH, Frankfurt am Main 2013
Překlad a vydání knihy byly realizovány Centrem pro rozvoj péče o duševní zdraví,
v rámci projektu Podpora neformálních pečovatelů duševně nemocných – Vykročení ze začarovaného kruhu, Spolufinancovaného z evropského sociálního fondu prostřednictvím
Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.
RECENZE by Liamren13
V knížce je popsáno bezmála dvacet pět let soužití s duševně nemocným člověkem. Bez Leniny nemoci by maminka s dcerou měly vlastně hezký vztah. Schizofrenie, která je Leně diagnostikována, když je ještě teenager studující střední školu v Anglii, jim ale oběma úplně přemění život. Je to skvělá, originální a velmi čtivá kniha – to znamená, že ať už ji otevřete na kterémkoliv místě, nemůžete přestat příběh číst. Ten je psaný z pohledu rodiče, Janine, jež je maminkou mladé dívky Leny. Z atraktivní, spolehlivé a společenské mladé ženy se stává nepředvídatelně náladová, paranoidní, zvláštní a zanedbaná osoba. Podstupuje různé hospitalizace a terapie, jedná se sociálními pracovníky, musí brát medikaci, kterou nenávidí, protože po ní velmi přibírá na váze… s čímž bojuje pomocí kouření. Janine je velmi obětavou matkou, snažící se své dceři vždy pomoct, někdy to však ale není možné. Jde o opravdu upřímné a až neuvěřitelně detailní popisy situací a pocitů, které je provází. Kniha je psaná téměř jako deník, v kapitolách jež odpovídají rokům či životním obdobím, cestám a jiným dobrodružstvím, která jsou vždy provázána s průběhem Leniny nemoci… úspěchy, cesta k zotavení ale i relapsy. Jako čtenář, který má rovněž diagnostikovanou schizofrenii je pro mne velmi zajímavé se dozvědět, jak náročné může být soužití s rodinou, často totiž duševní nemoc zasáhne nejen vás ale i vaše nejbližší, což je v knížce dobře vidět. Kniha bude i velmi informativní četbou pro všechny, kdo by se chtěli dozvědět, jak to skutečně je s tou schizofrenií, jak fungují psychiatrické služby, jak zvládat krize, jak může vypadat psychóza zvenčí a jak se podepisuje na životním stylu nemocného. Rodiče dětí s diagnostikovanou duševní nemocí budou určitě soucítit s mnoha zkušenostmi, kterými si Janine prochází. Musí vlastně bojovat, řešit Leninu nesvéprávnost, občasnou neschopnost zvládat finance a bydlení, starat se o ni a pomáhat ji, komunikovat s lékaři a leckdy i s policií či hasiči, a z toho všeho snad to nejpodstatnější a nejnáročnější – naučit se odlišit symptomy nemoci od skutečné osobnosti její dcery – zkrátka nemá to jednoduché. Přesto všechno se ale v životě Janine najdou i pozitivní a krásné momenty, kdy se vztah mezi rodičem a dítětem navrací na chvíli do normálu a s její dcerou Lenou si užívají společná dobrodružství nebo oslavují úspěchy dosažené navzdory duševnímu onemocnění… V jedné z kapitol se Janine Berg-Peer zaměřuje na předsudky, které vůči lidem se schizofrenií ve společnosti stále přetrvávají, a bojuje za větší porozumění a podporu nejen pro nemocné ale i pro jejich blízké.
AUTORCE
Janine Berg-Peer se narodila v roce 1944. Žije v Berlíně, je aktivní členkou Sdružení rodinných příslušníků duševně nemocných, členkou sdružení „Bipolaris – Manie und Depression e.V.“ a několik let byla zástupkyní Německa v zastřešující organizaci evropských sdružení rodinných příslušníků EUFAMI. Přednáší, moderuje workshopy na toto téma a poskytuje přímé poradenství příbuzným lidí s duševním onemocněním.